Strona główna Aktualności Projekt polsko - węgierski: Za Wolność i Sprawiedliwość – Powstanie Kurców Emeryka Thökölyego

Elementami projektu są wystawa planszowa i towarzyszący jej folder w polsko-węgierskiej wersji, które przygotowane zostaną wg koncepcji Marka Zalewskiego. Będą przybliżać niezwykle ciekawą postać Emeryka Thökölyego – bohatera narodowego Węgier – oraz jego związki z Polską na tle historii XVII wieku. Wspierany przez armię Osmanów został przywódcą powstania przeciw władającym Węgrami Habsburgom. Walczył o wolność i tolerancję religijną, a po przegranej przez Imperium Osmańskie wojnie z Monarchią Habsburgów osiadł w Izmicie nad Morzem Marmara. Zmarł w 1705 roku, a jego ostatnią wolą było, aby pochowano go w rodzinnym Kieżmarku. Stało się to możliwe dopiero w 1906 roku.W 2021 roku mija 115. rocznica powtórnego pochówku Emeryka Thökölyego, o czym chcą przypomnieć partnerzy projektu. W związku z tym zaplanowano prezentację wystawy wrazz promocją i dystrybucją folderu w siedzibach partnerów: w sierpniu i w pierwszej połowie września w Nowym Sączu, we wrześniu i na początku października w Starym Sączu, a w drugiej połowie października i w listopadzie – w Nowym Targu. Zamiarem organizatorów jest też organizacja ekspozycji w Püspökladány i w innych miastach na Węgrzech oraz w Kieżmarku.

10. Noc Muzeów w Nowym Targu pn. Łączą nas zabytki techniki
o2021-05-14
Zapraszamy serdecznie 15 maja 2021 roku (sobota) na 10. Noc Muzeów w Nowym Targu pn. "Łączą nas zabytki techniki".