Strona główna Aktualności Spotkanie on-line z Panem Łukaszem Wiater

Spotkanie on-line z Panem Łukaszem Wiater

o2020-11-09
Serdecznie zapraszamy na spotkanie on-line z Panem Łukaszem Wiater autorem książki „My tu Polocy. Niezwykłe życiorysy orawskich Bojowników Niepodległości”, która ukazała się w związku z obchodami 100. rocznicy przyłączenia części Orawy do Polski.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie on-line z Panem Łukaszem Wiater autorem książki „My tu Polocy. Niezwykłe życiorysy orawskich Bojowników Niepodległości”, która ukazała się w związku z obchodami 100. rocznicy przyłączenia części Orawy do Polski, prowadzonymi przez gminę Jabłonka. Premiera odbędzie się 10 listopada 2020 r. o godzinie 18.00 na profilu facebook Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu. Mamy dla Państwa po jednym egzemplarzu książek: „My tu Polocy. Niezwykłe życiorysy orawskich Bojowników Niepodległości" autorstwa Pana Łukasza Wiater oraz "Działania na rzecz przyłączenia Orawy do II Rzeczpospolitej 1918-1920. Zasłużeni w tym czynie" autorstwa Pana Jerzego M. Roszkowskiego. Powyższe publikacje otrzymają dwie pierwsze osoby, które w komentarzu pod filmem wymienią min. dwie postacie zasłużone w walce o przyłączenie Górnej Orawy do Polski.Publikacja jest wynikiem trzyletniej pracy prowadzonej nad materiałem z Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Zawiera przedstawienie zawartości dokumentacji odznaczeniowej, uzupełnione wiedzą, jakiej na temat przedstawianych sylwetek dostarczają inne źródła. Tych którzy na Orawie pracowali na rzecz Polski były setki. Kobiety i mężczyźni, młodzież, dorośli i seniorzy, rolnicy, przedstawiciele lokalnej elity i duchowieństwa – wszyscy oni połączyli swoje siły, by dalsze życie wieść wśród rodaków, w wolnym i sprawiedliwie urządzonym kraju. Najbardziej zasłużeni doczekali się uhonorowania Krzyżami i Medalami Niepodległości. W wielu wypadkach tylko dzięki temu odznaczeniu dziś możemy poznać ich nazwiska i odkryć rzeczywiste rozmiary społecznego poparcia dla idei niepodległości i zjednoczenia z Polską. Użyte w tytule tego opracowania określenie orawscy Bojownicy Niepodległości nawiązuje do dewizy umieszczonej na odznaczeniach, które trafiły do ponad setki Orawian. W ten sposób ich działalność została przez II Rzeczpospolitą uznana za kontynuację i taką samą przysługę dla restytucji państwa, jak ogół dążeń niepodległościowych Polaków z innych polskich ziem wyzwolonych przed stuleciem spod władzy zaborców. Wspomnieć należy, iż od 1919 roku do 1920 roku w nowotarskiej drukarni wydawano "Nowiny Spisko-Orawskie" - dodatek do "Gazety Podhalańskiej". Na łamach czasopisma prowadzono akcję plebiscytową, aby przyłączyć część ziem Spisza i Orawy do Niepodległej Polski.