Strona główna Wystawy czasowe Uroczystości stulecia Bitwy Warszawskiej

Uroczystości stulecia Bitwy Warszawskiej

o2020-08-10
Burmistrz Miasta Nowego Targu, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu serdecznie zapraszają do wspólnego świętowania setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 – jednego z najważniejszych triumfów oręża polskiego.
Bez tego zwycięstwa, na przedpolach Warszawy, losy Polski i Europy potoczyłyby się inaczej, o czym pisał Edgar Vincent D'Abernon – przewodniczący Międzysojuszniczej Misji do Polski: „18. decydująca bitwa w dziejach świata (…) Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem najmniejszej wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji”.
Z tej okazji zachęcamy do udziału w otwarciu wystawy czasowej pn. „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” w Muzeum Drukarstwaw Nowym Targu, ul. Jana III Sobieskiego 4. Na wystawie pokazano zabytki ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawieoraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku. Wystawa przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojnypolsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami. Następnie o godzinie 19.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta w Kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowym Targu, po której nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych na nowotarski Rynek.Od godziny 20.00 rozpoczną się przemówienia okolicznościowe oraz złożenie wieńców pod Tablicą Pamięci 1920 pod Ratuszem Miejskim. Później wraz z Miejską Orkiestrą Dętą pod batutą kapelmistrza Marcina Musiaka wspólnie zaśpiewamy pieśni legionowe. Na koniec zapraszamy na seans filmu patriotycznego o Bitwie Warszawskiej 1920.