Strona główna Wystawy czasowe Wernisaż wystawy grafik poplenerowych "Odloty"

Wernisaż wystawy grafik poplenerowych "Odloty"

o2019-12-08
Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, Dyrekcja Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara, uczniowie klas IIa i IIb pod opieką artystyczną Pani Agnieszki Rokickiej i Pani Magdaleny Wanat serdecznie zapraszają 8 listopada (piątek) o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy grafik poplenerowych z nowotarskiego lotniska pt. "Odloty" w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, ul. Jana III Sobieskiego 4. Wystawa potrwa do 8 grudnia 2019 roku.
W pracowni grafiki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem działania te kontynuowano dwutorowo, posługując się drukiem płaskim i wypukłym. Pierwsza technika – mokulito – o japońskich korzeniach i eksperymentalnym charakterze, tworzona była na matrycach wykonanych ze sklejki drzewa liściastego. To właśnie spokrewnienie metod działania mokulito z litografią, bazującą na właściwościach oleofobowych i hydrofilnych, pozwoliło na wykonanie rysunków kredkami i tuszem litograficznym, a więc narzędziami charakterystycznymi dla zatłuszczania łupka wapiennego. W drugim przypadku uczniowie wykonali również wypukłodruk w postaci linorytów, które zostały odbite pod prasą graficzną, jak i ręcznie.

Plenerowe inspiracje znalazły swoje odzwierciedlenie nie tylko w motywach lotniczych, ale i tych pozornie odległych od techniki, przedstawiających okoliczną przyrodę. Formy organiczne łączą się tu z geometrią, realizm przenikają abstrakcje i swobodne gesty. Zmiana perspektywy i oderwanie od przyziemnej rzeczywistości zaowocowało grafikami, które można zobaczyć na niniejszej wystawie.