Strona główna Wystawy czasowe Wystawa czasowa "Nowotarżanie mają głos"

Wystawa czasowa "Nowotarżanie mają głos"

o2021-06-30
29 czerwca 2021 r. odbyło się otwarcie nowej wystawy czasowej „Nowotarżanie maja głos” zorganizowanej z okazji 675-lecia nadania praw miejskich Nowemu Targowi.
W uroczystości brał udział Burmistrz Miasta Nowy Targ Pan Grzegorz Watycha, Zastępca Burmistrza Miasta Nowy Targ Pani Joanna Iskrzyńska - Steg, Zastępca Burmistrza Miasta Nowy Targ Pan Waldemar Wojtaszek, Dyrektor Związku Euroregion „Tatry” Pan Michał Stawarski, Delegacja naszego Partnera ze Słowacji z miejscowości Ludrova z Panem Starostą Peterem Slimakiem, Pan Jan Kanty Pawluśkiewicz, Pan Czesław Borowicz. Podczas otwarcia wystawy swoje prezentacje wygłosili autorzy tekstów znajdujących się na ekspozycji: Pan Antoni Nowak, Pani Katarzyna Pajerska, Pan Janusz Stopka, Pani Zuzanna Majorczyk.

Do realizacji tej wystawy zaprosiliśmy mieszkańców miasta, którzy podzielili się swoja wiedzą, pamiątkami i relacjami. Wystawa składa się z pięciu tematów: "Jak Nowy Targ swoje 650 - lecie świętował. Wydawnictwa, druki ulotne, filmy, wspomnienia", "Mój ojciec Czesław Pajerski. Strażnik historii Nowego Targu", "Archeologia pamięci. Rzecz o rodzinie Gazdów", "Kowaniec. Gorczńska dzielnica Nowego Targu 1346-1939", "Sprawa Spisko - Orawska w świetle "Nowości Ilustrowanych" i filmu "Niepodległość".

Autorzy tekstów: Antoni Nowak, Katarzyna Pajerska, Janusz Stopka, Zuzanna Majorczyk, Mateusz Skupień.
Scenariusz wystawy: Anna Majorczyk.
Aranżacja wystawy: Wiktoria Kowalczyk - Szlaga.
Opracowanie graficzne: Agnieszka Rokicka i Sylwia Szyrszeń.

Wystawę można obejrzeć do 30 września 2021 r. Serdecznie zapraszamy.
Wystawa powstała dzięki realizacji mikroprojektu: "Łączą Nas zabytki techniki Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu i Muzeum Papieru Czerpanego w Ludrowej" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu " Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A 2014-2020.

Oferta edukacyjna Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu
o2021-09-10
Proponujemy Państwu szereg warsztatów i lekcji muzealnych, które w atrakcyjny sposób pozwolą poznać dawne techniki i proces druku.