O muzeum
Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu - Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu łączy podstawowe funkcje muzealne z szeroką działalnością centrum kultury, propagującego wiedzę na temat techniki, sztuki drukarskiej, tradycji i historii miasta Nowy Targ i całego regionu. W nowoczesnym budynku funkcjonuje instytucja stosująca nowe formy działania w oparciu o stworzony przez nas oryginalny program. Jesteśmy przyjznym miejsce dla odwiedzających nas niemal codzienne grup uczniów, które nie tylko zwiedzają ekspozycję, ale uczestniczą w warsztatach i zajęcia przygotowanych specjalnie dla nich.
PROJEKTY
Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu mieści się w nowym budynku powstałym w ramach projektu "Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów", który został zrealizowany w latach 2017-2018 w ramach unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 przez Gminę Miasto Nowy Targ z partnerami ze Słowacji - Żylińskim Krajem Samorządowym i Gminą Ludrova. Otwarcie Muzeum Drukarstwa nastąpiło 12 października 2018 roku.
Kolejny projekt pn. „Łączą nas zabytki techniki Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu i Muzeum Papieru Czerpanego w Ludrovej” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska — Słowacja 2014- 2020 pozwolił na przeprowadzenie remontu konserwatorskiego najcenniejszego zabytku znajdującego się w muzeum - maszyny drukarskiej z 1848 roku. Płaska, typograficzna, stop-cylindrowa maszyna drukarska z napędem ręcznym z wiedeńskiej fabryki Helbig & Müller z Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu to unikatowy zabytek techniki, jedyny taki wczesny model pospiesznej maszyny drukującej zachowany do dnia dzisiejszego. Przeprowadzenie specjalistycznego remontu pozwoliło doprowadzić maszynę do pełnej sprawności technicznej. Uruchomienie maszyny wzbogaciło ofertę Muzeum Drukarstwa i pozwoliło na prowadzenie zajęć warsztatowych z druku typograficznego, które przybliżają dawne techniki druku. Szczegółowy opis działań projektu znajduje się w zakładce "projekty".
EDUKACJA
Muzeum prowadzi działalność edukacyjną. Warsztaty i lekcje muzealne skierowane do przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych i innych grup zorganizowanych w atrakcyjny i ciekawy sposób pozwolą zapoznać się ze sztuką drukarską.
Oferujemy również warsztaty edukacyjne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu.
Dla osób niewidzących i słabo widzących udostępniamy audiodeskrypcje wystawy stałej oraz makiety maszyn drukarskich znajdujących się na ekspozycji, które umożliwią poznanie naszych zbiorów.